Сучасні інформаційні системи і технології - AIST 2017

17-19 травня у Сумському державному університеті відбулася V Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні інформаційні системи і технології, AIST 2017». Науковий захід проходив за підтримки Української федерації інформатики. Організатори – факультет електроніки та інформаційних технологій (секція інформаційних технологій проектування) за підтримки ІТ-компаній IBM та AMC Bridge.

«AIST- 2017» зацікавив близько 120 учасників з України, Великобританії, Польщі, Індії, Німеччини та Канади. Україну представляли науковці, студенти та аспіранти із Сум, Києва, Харкова, Маріуполя, Полтави та Миколаєва.

Конференцію відкрив декан факультету ЕлІТ Проценко Сергій Іванович..

Наукове обговорення проводилося за напрямками: системний аналіз і моделювання систем, управління проектами та програмами розвитку підприємств і територій, технології e-learning, інженерія інформаційних систем, інформаційні технології інтелектуальної обробки даних, комп’ютерні мережі, телекомунікаційні технології та перетворення інформації.

У ході доповідей учасники презентували наукові дослідження, технічні рішення та методологічні розробки. Секційні засідання проходили у формі вебінарів.

 

Курси кодування Code Club для школярів та школа майбутнього IT-шника СумДУ «IT4Teens»

У СумДУ на базі кафедри Комп’ютерних наук секції Інформаційних технологій проектування завершилися курси кодування в Scratch для учнів 7-х класів та заняття в школі майбутнього IT-шника «IT4Teens» для учнів 9-11 класів.

Курси кодування в Scratch проходили за підтримки Національної волонтерської мережі клубів кодування Code Club. У проекті взяли участь близько 125 учнів 7 класів шкіл №№ 7, 10, 12, 15, 18 та 27 міста Суми.

За словами керівництва Code Club проект направлений на те, щоб навчити кожну дитину в Україні кодувати та створювати комп’ютерні програми. Навчанням дітей займалися «волонтери–викладачі». Такими були студенти 3–5 курсів спеціальності Інформаційні технологій проектування.

Заняття стартували на початку лютого та проводилися після уроків або у вихідні. Звичайно ж, курси є безкоштовними. Кожне заняття триває годину та розраховане на реалізацію одного проекту. Користуючись розробленими програмами Code Club діти швидко починають створювати комп’ютерні ігри, мультфільми та веб-сайти.

Програма Code Club має 4 рівні, кожен з яких є складнішим за попередній і складається з набору проектів та завдань. Виконання цих завдань не лише передбачає набуття знань та практичних вмінь, але й стимулює дітей до використання власної уяви в процесі створення креативних проектів.

Code Club було створено у Великій Британії веб-дизайнером Клер Саткліф і програмістом Ліндою Сандійк у квітні 2012 року. Тепер Code Club існує вже у 32 країнах світу, від США і Бразилії до Австралії і Нової Зеландії.

Курси школи майбутнього IT-шника «IT4Teens» проходили на базі університету. Програма передбачала два рівні навчання: «Base of IT» та «Advanced IT». За першим рівнем навчалися школярі, які вперше почали відвідувати курси. За період проведення занять викладачі кафедри Комп’ютерних наук секції Інформаційних технологій проектування познайомили школярів з основами: Web-розробки, програмування мобільних додатків під операційну систему Android, моделювання в 3Ds Max та основами управлінням ІТ-проектами. За програмою «Advanced IT» навчалися школярі, що проходили дані курси минулого року та отримали сертифікати початкового рівня. Протягом декількох місяців учні знайомилися з тривимірним моделюванням в інженерному пакеті SolidWorks, набували теоретичні та практичні навички технології 3D-друку, розглядали основи флеш-анімації, налаштування ігрових сцен в UNITY3D та закінчили все цікавою бізнес-грою в рамках курсу управління IT-проектами.

Заняття проводилися один раз на тиждень в позаурочний час. Кожен викладач протягом трьох занять намагався продемонструвати можливості того чи іншого напрямку. Заняття були направлені на практичне засвоєння основ та отримання після закінчення кожного з етапів реальних програмних продуктів.

Таким чином, курси направлені на популяризацію ІТ індустрії серед молоді та профорієнтаційну роботу для потенціальних майбутніх абітурієнтів Сумського державного університету.

4 травня в СумДУ в урочистій обстановці були вручені сертифікати та сувенірні подарунки всім учням шкіл, які приймали участь в даному проекті та волонтерам, які відвідували із заняттями школи протягом цих місяців. Цього року це стало можливим завдяки співпраці IT-школи «IT4Teens» та центру соціального партнерства за програмою «Активні громадяни» та Британської ради. На заході були також присутні представники Code Club, IT-школи «IT4Teens» та керівництва факультету електроніки та інформаційних технологій СумДУ.

В майбутньому в планах школи «IT4Teens»та Code Club є наміри продовжувати співробітництво та збільшувати кількість клубів кодування в різних школах міста Суми, розробляти нові цікаві програми навчання та популяризувати IT серед активної талановитої молоді.

 

 

Студентська наука

Завершився період проведення наукових робіт студентів серед вищих навчальних закладів України. Студенти секцій Інформаційні Технології Проектування Сумського Державного Університету не залишилися осторонь. Захищати свої праці, та доводити їх високий рівень студенти зі своїми науковими керівниками відправилися в різні кутки України.

Повернення відбувалось не з пустими руками. Бахмач Микола, Яковенко Анастасія, Лебідка Анна, Каба Євгенія довели конкурсним комісіям, що їх роботи заслуговують тільки призових місць.

Секція Інформаційних Технологій Проектування щиро вітає своїх студентів за отримані високі досягнення, та бажає не зупинятися на отриманих результатах. Бажаємо вдалих іспитів та захистів дипломних робіт.

Також, Секція Інформаційних Технологій Проектування  висловлює велику подяку науковим керівникам Шендрик Вірі Вікторівні та Лаврову Євгенію Анатольовичу , які доклали максимальних зусиль для отримання даних результатів.

 

 

Співпраця з IFIP

9 березня2017 року у своїх стінах Київського національного університету культури і мистецтв відбулося засідання ради International Federation for Information Processing - IFIP. Основною метою діяльності даного громадського об’єднання є формування ринку інформаційних технологій України та його інтеграція у світовий ринок інформаційних технологій.

Участь у даному заході приймала завідувач секції «Інформаційних технології проектування» кафедри «Комп’ютерних наук» факультету ЕлІТ –  к.т.н., доцент Віра Вікторівна Шендрик. На порядку денному були представлені доповіді провідних вчених Yuko Murayama (Японія), Kai Rannenberg (Німеччина), Declan Brady (Ірландія), Jerzy Nawrocki (Польща), Raimundo Macedo (Бразилія).

За словами Віри Вікторівни, під час доповідей були обговорені важливі питання щодо об’єднання зусиль і засобів для сприяння створенню в Україні сучасної інформаційної інфраструктури з розгалуженою мережею інформаційних зв’язків і розподіленими системами обробки даних. Віра Вікторівна , також, відзначила сучасних підхід до організації заходу –  з залученням до Ради сучасних, провідних ІТ компаній – Miratech та Luxoft.

Секція щиро вітає Віру Вікторівну з розширенням своєї діяльності, та бажає не зупинятися на досягнутому.

Тиждень ІТ-грамотності

18 жовтня були підведені підсумки "Тижня ІТ-грамотності", а також конкурсу «Як ІТ змінить світ через 20 років» . До організації цього дійства долучилися дитячий навчальний центр робототехніки «BOTEON» та компанія MindK.

Актова зала загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18 зібрала всіх учасників цього проекту, де організаторами були вручені цінні подарунки командам-переможцям конкурсу «Як ІТ змінить світ через 20 років». Кожен з організаторів відзначив високий рівень робіт учасників, та його зростання в порівнянні з минулим роком, та висловили свої сподівання, що така тенденція буде зберігатися, а кількість учасників лише зростати.

Попереду наступний етап проекту «Стань ІТ-шником», який стартує з 2 грудня. Учням 7 класів студенти-волонтери будуть проводити безкоштовні занять з кодування в Scratch на базі їх школи. Учнів 9-11 класів чекають безкоштовні заняття в ІТ-школі СумДУ IT4TEENS.

 

 

Стань ІТ-шником

Завершився черговий етап загальноміського освітнього проекту «Стань ІТ-шником». Цей проект другий рік поспіль реалізовує ініціативна група (Валентина Сахно, Юлія Летюга, Надія Івашова, Віра Шендрик) у співпраці з Сумським державним університетом та провідними ІТ компаніями. В проекті приймають участь Сумські загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів №7, 10, 12, 15, 18, 22, 27.

Осінній етап проекту складається з двох частин – конкурсу презентацій учнів 6-11 класів на тему «Як ІТ змінить світ через 20 років», а також "Тижня ІТ-грамотності".

Конкурс був проведений з 1.10 по 18.11. Оцінку робіт конкурсантів журі виконувало у трьох вікових категоріях: 6-7 класи, 8-9 класи та 10-11 класи.

З 14.11. по 18.11. пройшли заходи "Тиждень ІТ-грамотності". Протягом тижня волонтери, студенти 2-5 курсу спеціальності Інформаційних технологій проектування кафедри Комп’ютерних наук СумДУ, в кожній школі-учасниці для школярів 7-х класів проводили вступні занять з кодування в Scratch за системою "Code Club".

Волонтери вже мали досвід викладання школярам програмування в Scratch, так як навесні відвідували ці школи в рамках проходження минулорічних етапів освітнього проекту. Під час занять учні виконували цікаві завдання та знайомилися з основами візуально-графічного програмування.

Для учнів 10-11 класів досвідчені викладачі різних кафедр факультету ЕлІТ проводили цікаві та змістовні заняття-дискусії «Розумні лекції».

 

 

 

Завершено курси для військовослужбовців

Українське військо зазнає перманентного скорочення, через що перед тисячами вчорашніх військовослужбовців постає проблема адаптації до цивільного життя. Крутий поворот у їхніх долях відбувається у важкий для країни і суспільства час, коли скрізь панує безробіття і ринок праці перенасичений уже підготовленими кваліфікованими шукачами роботи. Конкурувати з ними колишнім військовим, котрі погано пристосовані до нового — цивільного життя, дуже важко.

Допомогти вижити вчорашнім майорам і полковникам взялися західні інституції, де запропонували українському уряду низку програм, спрямованих на прискорення соціальної адаптації військовослужбовців із врахуванням досвіду своїх країн. Причому на вигідних для України умовах — навчанні звільнених у запас українських вояків коштом платників податків своїх країн.

Одна з таких програм — Програма НАТО-Україна з перепідготовки військовослужбовців, котра от уже понад 15 років поспіль успішно впроваджується на теренах  України. Її метою є перепідготовка та сприяння в працевлаштуванні військовослужбовців, звільнених у запас чи у відставку або включених до планів звільнення із Збройних сил України. На курсах з перепідготовки військовослужбовців навчають засадам тих спеціальностей, котрі сьогодні користуються найбільшим попитом. Приміром, інформаційним технологіям, менеджменту, маркетингу тощо. Надають відставникам можливість оволодіти і іноземними мовами.

Суми також було включено до переліку міст, де для військовослужбовців запасу або тих, хто йде у відставку, організують курси за цією Програмою.

І ось у четвер, у Сумському державному університеті, двом десяткам вчорашніх офіцерів вручали свідоцтва державного зразка про закінчення курсів. Утім, були поміж них і такі, котрі ще служать, але вже готують для себе «базу» у цивільному житті.

За час, відколи Програма почала діяти, — наголосив у своєму слові перед випускниками керівник проектів Наукового парку Київського національного економічного університету Вадим Козак, — в Україні адаптовано до цивільного життя понад 7 тисяч колишніх військовослужбовців Збройних сил України. Вони отримали знання за  цивільними спеціальностями, на які у суспільстві завжди є попит. НАТО і надалі планує безкоштовно перенавчати українських офіцерів, котрі захочуть отримати навички роботи за новими спеціальностями, адже в країнах Альянсу зацікавлені в тому, щоб колишні військові знайшли своє місце в новому житті. Кожен із тих, хто закінчив курси, отримав відповідне свідоцтво.

Як зазначила у своєму виступі Віра Вікторівна, тим відставникам, хто не пошкодував часу і пішов на «натовські» курси буде легше знайти роботу. До речі, за результати досліджень, які повели в Україні автори програми, до 70% слухачів їх курсів знаходять роботу протягом шести місяців після закінчення навчання. Сьогоднішні випускники так само сподіваються, що свідоцтво про закінчення курсів стане для них вагомим аргументом у діалозі з роботодавцями. 

 

 

 

Міжнародне рецензування

Професор секції Інформаційні технології проектування, Лавров Євгеній Анатолійович проводить активну співпрацю з великою кількістю міжнародних видань. Одним з етапів даного напрямку роботи стало рецензування статті для відомого журналу British journal of Science &Technology.

Євгеній Анатолійович відзначив високий рівень публікації, та видав своєї рекомендації щодо подальшого редагування публікації. Значний науковий досвід дозволив вказати на незначні недоліки статті.

Секція щиро вітає Євгенія Анатолійовича з розширенням своєї міжнародної діяльності, та бажає не зупинятися на досягнутому.

 

 

Вiдкриття сучасного «Центру Інженерного Програмування AMC Bridge»

27 жовтня на секції Інформаційних технологій проектування Сумського державного університету відбулося урочисте відкриття «Центру Інженерного Програмування AMC Bridge». Угоду про співпрацю між вузом та компанією, яка розробляє рішення для систем автоматизованого проектування, конструювання та виробництва, а також PDM та PLM систем, було укладено рік тому задня тісного поєднання наукової та практичної підготовки ІТ-фахівців.

Участь у заході взяли: проректор з науково-педагогiчної роботи Володимир Любчак, ІТ-директора AMC Bridge Сергій Фомін, декан факультету ЕлІТ Сергій Проценко, директор регіональних офісів компанії Юрій Міхайловський та завідувач секції ІТП Віра Шендрик. В Центрі будуть проводитися аудиторні заняття зі студентами, а також спеціалізовані курси компанії.

за матеріалами http://sumdu.edu.ua/ukr/

 

 

 

Участь у міжнародній конференції

13-15 жовтня поточного року в місті Друскінінкай (Литва) відбулася 22 Міжнародна конференція «Information and Software Technologies» (ICIST - 2016), організатором якої є  один з найбільших технічних університетів в країнах Балтії - Каунаський технологічний університет (Литва)Сумський державний університет, поряд з низкою інших визнаних у світі вищих навчальних закладів, є партнером цього наукового заходу.

Доцент кафедри комп'ютерних наук секції ІТП Шендрик Віра Вікторівна вже три роки поспіль є членом програмного комітету та головою спеціалізованої секції конференції.

Коментуючи участь у зазначеній конференції, Віра Вікторівна відзначила, що   ICIST – 2016 була націлена на об'єднання зусиль дослідників, інженерів  та розробників з академічних і промислових кіл, що працюють у областях, пов’язаних з обробкою інформації та  міждисциплінарних галузях, таких, як створення інформаційних систем, бізнес-аналітика, розробка програмного забезпечення, застосування інформаційних технологій тощо.

Метою конференції є обмін досвідом, оприлюднення оригінальних науково-дослідних та прикладних робіт з теорії, розробки і впровадження сучасних інформаційних систем, програмного забезпечення.
На конференції були представлені дослідження співробітників СумДУ: доцентів Алексенко О.В.  та Шендрик В.В., старших викладачів Нагорного В.В. та Федотової Н.А.,  асистента Шулими О.В. 

Дослідження Шендрик В.В.  та Шулими О.В. були проведені у співпраці з професором Пакштaсом А.(Pakštas Algirdas, Лондонський університет Метрополітен).

Матеріали конференції видані окремим збірником «Communications in Computer and Information Science» у видавництві Springer та реферуються науково-метричними базами даних Scopus  та Web of Science.

Секція ІТП щиро вітає своїх співробітників та бажає успіхів у подальших дослідженнях.

 

 

 

Інформаційні технології проектування, усі права захищені (с)